HISTORIA PARAFII

Rys historyczny:

Parafia pw. Matki Bożej Anielskiej w Jaworznie-Dąbrowie Narodowej została ustanowiona 29 października 1950 r. przez metropolitę krakowskiego Adama Sapiehę. Pierwszym proboszczem został ks. Antoni Adamek.
Terytorialnie została wydzielona w Parafii pw. Świetych Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie. Z aprobatą metropolity krakowskiego Adama Sapiehy oraz zaangażowaniu wiernych i udziałem wydelegowanego do budowy ks. Szczepana Murasa w latach 1931-1932 wybudowano kościół. Ta jednonawowa budowla z przedsionkiem i dwoma aneksami przy prezbiterium przykryta została dwuspadowym dachem z sygnaturką. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) dokonał 5 listopada 1932 roku metropolita krakowski Adam Sapieha. We wnętrzu na uwagę zasługują współczesne witraże ze scenami z życia Jezusa, Marii oraz Świętych autorstwa Elżbiety i Aleksandra Kozerów.

Do parafii należą:

Ulice: Bema, Brzozowa, Dąbrowska, Długoszyńska nr 1-36, Dziunikowskich, Elektryków, Gajowa, Górników “z Danuty”, Gromadzka, Hałdy, Jasiugi, Katowicka, Kolonijna, Lichtańskiego, Łubowiec, Ofiar Faszyzmu, Owocowa, Plater, Rejtana, Reymonta, Spółdzielcza, Stara Maszyna, Starowiejska nr 21-74, Syrokomli, Szczotki, Szprotawy, Wodna, Wolna, Wybickiego, Wyspiańskiego, Źródlana

Kaplice:

Kaplica pw. Narodzenia Pańskiego we wspólnocie Chrześcijańskiego Domu Modlitwy i Życia z Ubogimi “Betlejem”

Kaplica pw. Wszystkich Świętych na cmentarzu grzebalnym

Domy:

Wspólnota Chrześcijański Dom Modlitwy i Życia z Ubogimi “Betlejem”, 43-600 Jaworzno, ul. Długa 16